داستان های کوتاه

داستان کوتاه

استفاده از داستان های کوتاه یکی از روش های آموزش زبان است که با کمی تمرین مفاهیم بزرگ و پیچیده را به زبان آموزان خود آموزش می دهد. با مطالعه داستان های کوتاه هم دایره لغات شما کسترده تر می شود و هم می توانید گرامر زبان خود را تقویت کنید. داستان های کوتاه در آموزش زبان باعث می شود که مفاهیم پیچیده را به راحتی و با جذابیت بیشتری یاد بگیرید، داستان های کوتاه برای سطوح مختلف، متفاوت است و افراد مبتدی داستان های مناسب خود را می خوانند و برای افراد پیشرفته تر داستان های سطح پیشرفته مناسب تر است.

داستان کوتاه انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک می کند تا درباره ی زندگی مردم کشورهای مختلف بدانید و تاریخ آن کشور را مطالعه کنید و مکان های جدید دنیا را کشف کنید. شما میتوانید این کار را بدون سفرکردن به مکان های جدید انجام دهید. تمام آنچه که نیاز دارید یک داستان هیجان انگیز است!

احتمالا این موضوع را از قبل می دانستید که برای تقویت زبان انگلیسی خود باید تجربه ی زندگی واقعی را داشته باشید. موضوعی که شاید برای شما تازگی داشته باشد این است که داستان های انگلیسی یکی از ایده آل ترین منابع برای کسب تجربه ی یک زندگی واقعی هستند.

داستان های کوتاه

مطالعه داستان کوتاه برای یادگیری سریع زبان انگلیسی

داستان کوتاه سطح مبتدی

هیچ منبعی بهتر از یک داستان کوتاه و ساده ی انگلیسی نیست از این جهت که هم کوتاه است و راحت است و شما برای خواندن تمام آن و یادگیری درس های زبان انگلیسی ازآنها هیچگونه استرسی نخواهید داشت. داستان های کوتاه هنگامیکه شما را دربرابر کلمات انگلیسی در غالبی طبیعی میگذارد به شما این شانس را می دهد تا کلمات را در متن ببینید و تا همیشه آنها را به خاطر داشته باشید. داستان های کوتاهی که برای افراد مبتدی در نظر گرفته شده است بسیار آسان و قابل فهم هستند و همراه با آن معنی جملات هم وجود دارد. با پیشرفت افراد و بالا رفتن سطح یادگیری افراد سطح داستان های کوتاه نیز بالاتر رفته و پیچیده تر می شوند.

تاثیر داستان های کوتاه در تقویت زبان انگلیسی

یک داستان خوب شما را تشویق می کند تا صفحات بعد را بخوانید و همینطور پیش بروید. وقتی یک داستان میخوانیم دلمان می خواهد ببینیم تکلیف شخصیت های اصلی چه می شود و چه مکالمه ای بین آنها صورت می گیرد. ما ممکن است در طول یک داستان احساس هیجان ناراحتی تاسف یا عصبانیت ویا حتی شادی کنیم و این بدین خاطراست که تجربه ی خواندن یک داستان یا گوش دادن به آن به ما این حس را القا میکند که ما نیز بخشی ازآن داستان هستیم. همانند وقتی که درزندگی واقعی هستیم ممکن است با بعضی از شخصیت ها ارتباط درستی برقرارنکنیم یا بعضی دیگر را دوست داشته باشیم. شاید ما خودمان یا دیگران را در برخی از این شخصیت ها بیابیم. شاید مشکلات مشابهی داشته باشیم. به خاطر این هم حسی با شخصیت های داستان ذهن ما خواندن داستان را طور دیگری پردازش می کند. متفاوت از زمانی که اطلاعات دیگر را وارد ذهنمان می کنیم. ذهن ما همیشه تفاوت بین یک موقعیت تجسم شده و واقعی را باز نمی شناسد از این رو شخصیت ها برای ما زنده هستند پس هر کاری که انجام می دهند و هرچیزی که می گویند برای ما معنی دار به نظر می رسد. به همین خاطر است که کلمات و ساختار هایی که به یک داستان بر میگردد همینطور توضیحات و مکالمات با عمق بیشتری پردازش می شوند.

درواقع تمامی فرهنگ ها درسراسردنیا همیشه از طریق داستان سرایی علم را از نسلی به نسل بعد انتقال داده اند. پیشینیان ما خیلی خوب این را می دانستند که بهترین راه انتقال اطلاعات و تاریخ این است که علاوه بر رساندن آن به خاطر سپردن آن است. پس همواره مشوق فرزندانتان باشید تا داستان های انگلیسی را گوش دهند و بخوانند و به آنها کمک کنید تا زبان دوم را از طریق شیوه ای که برایشان جذاب و به یاد ماندنی است یاد بگیرند.

داستان های کوتاه

استفاده از داستان کوتاه برای آموز زبان انگلیسی

انواع داستان کوتاه

داستان های متنوعی در در سطوح مختلف زبان انگلیسی گردآوری شده است. به طور مثال داستان های کوتاه مخصوص مبتدیان کودکان و نوجوانان که این نوع داستان ها به طور مصور و انیمیشنی تهیه شده اند و چون ادبیات ساده ای دارند برای کسانی که مبتدی هستند و حتی افرادی که سالها از زبان انگلیسی دور بودند مناسب است.

داستان های واقعی برای افرادی که دارای سطح متوسط و پیشرفته هستند. این داستان ها منبع غنی واژگان و اصطلاحات سطح بالایی هستند که آنها را برای آموزش به زبان آموزان سطح متوسط و پیشرفته مناسب نموده است.

یادگیری زبان انگلیسی با کمک داستان های کوتاه

آموزش زبان انگلیسی با داستان های کوتاه

بیایید یک نگاه اجمالی داشته باشیم که یادگیری واژگان با یک متن واقعی یا یک داستان چه تفاوت هایی دارد. تصور کنید خوانندگان ۸ سال دارند و به حیوانات علاقمند هستند. حال به این سوال پاسخ دهید که پس از خواندن کدام متن آن را به خاطر می آورند و به خواندن ادامه می دهند ؟

Many birds and animals live in the world, for example, parrots, pandas, lions, leopards and rabbits. In the sea we can find whales, dolphins, sharks and octopuses.

 

My younger brother is called Fred. Fred’s very interested in animals. He talks and asks questions about animals ALL the time! Fred’s really interested in parrots and pandas and lions and leopards and rabbits. But Fred’s favourite animals live in the sea. He has pictures of whales, dolphins, sharks and octopuses on all the walls of his bedroom.

From: Do whales have stomach aches? (Storyfun for Movers, Cambridge University Press, 2011).

 

برای افزایش بازدهی یادگیری و استفاده ی حداکثری از داستان باید سطح داستان را به دقت مورد ارزیابی قرار دهید. آیا گرامر و واژگان به کار برده شده هنوز برای خواننده آسان است ؟ آیا سطح زبان انگلیسی به کار رفته درداستان همانند زبانی است که در زبان اول خود به کار می گیرد؟ 

تقویت مکالمه با داستان کوتاه

کودکان با خواندن داستان این فرصت را پیدا می کنند تا درباره ی داستان صحبت کنند. شما به عنوان والدین می توانید کودکانتان را تشویق کنید تا درباره ی شخصیت مورد علاقه شان توضیح دهند یا قسمتی از داستان را شرح دهند و حتی یک عکس را توصیف نمایند. به عنوان پیشنهاد می توانید به آنها بگویید تا داستان کوتاه خود را بنویسند و عکس هایش را طراحی کنند که در این راستا خلاقیت آنها تقویت خواهد شد. اگر فرزندانتان مایل نیستند که داستان های کوتاه را مطالعه کنند یا توانمندی آنها در خوانش داستان با زبان انگلیسی کم است شما می توانید با خواندن داستان به آنها کمک کنید. در برخی بخش ها به طور مثال داستان را متوقف کنید و با سوال هایی از قبیل “به نظر شما چه اتفاقی خواهد افتاد؟” مشارکت آنها را در خواندن داستان بطلبید. اگر داستان به صورت جذاب و سرگرم کننده برای کودکان خوانده شود آنها به طور ناخودآگاه درگیر آموزش زبان با شیوه ای کاملا کاربردی و موثرخواهند شد.

                                                                                                                                    

چگونه از داستان های کوتاه برای یادگیری زبان استفاده کنیم

برای آموزش زبان انگلیسی راه حل های زیادی وجود دارد که یکی از این راه حل ها آموزش با استفاده از داستان های کوتاه است. با استفاده از داستان های کوتاه می توان برای اسپیکینگ، آیلتس و تلفظ استفاده کرد. می توان داستان کوتاه های زبان را هم به صورت صوتی و هم به صورت تصویری مطالعه کرد. مطالعه داستان های کوتاه زبان انگلیسی باعث تقویت مهارت های انگلیسی می شود. هر کدام از این داستان ها برای سطوح مختلف و اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

دانلود ریلن